اجزای مختلف لیزر

اجزای مختلف لیزر

23 مهر1399

اجزای اصلی سورس لیزر در مقاله قبلی در مورد چگونگی ایجاد نور لیزر صحبت کرده ایم. در ابتدا باید کاری می کردیم الکترون ها از تراز پایین به تراز بالاتر بروند و سپس گسیل القایی سبب تولید نور لیزر می شد. در این مقاله قصد داریم اجزای مختلف یک دستگاه لیزر را بشناسیم. هر لیزر از سه بخش اصلی تشکیل شده است. این سه بخش عبارتند از : محیط فعال، سیستم پمپاژ،کاواک در ابتدا می خواهیم در مورد محیط فعال بحث کنیم. محیط های فعال می توانند به صورت اتم و یا مولکول باشند. به عنوان مثال ما از عنصر هلیوم و یا نئون می توانیم به عنوان محیط فعال استفاده کنیم که به صورت اتم هستند. همچنین از گاز کربن دی اکسید که به صورت مولکول است نیز می توانیم به عنوان محیط فعال استفاده کنیم. محیط فعال، محیطی است که در ابتدا الکترونهایش با دریافت انرژی مناسب به تراز بالاتر می روند (وارونگی جمعیت)، سپس با عبور یک فوتون، الکترون ها به تراز پایین تر می آیند و سبب تولید فوتون هایی با انرژی یکسان می شوند (گسیل القایی). محیط های فعال می توانند به صورت جامد، مایع و یا گاز باشند. جز دوم هر لیزر، سیستم پمپاژ آن می باشد. وظیفه سیستم پمپاژ این است که سبب ایجاد وارونگی جمعیت شود. در واقع سیستم پمپاژ، انرژی را به محیط فعال می دهد. الکترون های محیط فعال با دریافت انرژی به تراز انرژی بالاتر می روند. زمانی که بیشتر الکترون ها تراز پایین را ترک و به تراز بالاتر بروند ، پدیده وارونگی جمعیت رخ داده است. پمپ کردن انرژی به محیط فعال به دو روش می تواند انجام شود. روش اول تخلیه الکتریکی است و روش دوم روش نوری می باشد. در روش نوری از نور فلاش لامپ (با توان بسیار بالا) استفاده می کنند تا انرژی مورد نیاز را به محیط فعال بدهند. این نوع پمپاژ انرژی (یعنی روش نوری) برای محیط های فعال گازی بسیار مناسب است. جز سوم هر لیزر، کاواک می باشد. کاواک محیطی است که ماده فعال در آن قرار گرفته است. در دو طرف کاواک دو آینه قرار دارد. آینه اول کاملا بازتاب کننده نور است ولی آینه دوم 99 درصد فوتون ها را به درون کاواک بازتاب می کند و تنها 1 درصد فوتون ها را از خود عبور می دهد. فوتون های گسیل شده با بازتاب مکرر بین دو آینه از آینه دوم خارج می شوند و نور لیزر ایجاد و مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه قصد داریم سازوکار تولید باریکه لیزر در محیط فعال هلیوم نئون را بررسی کنیم. این لیزر به نام لیزر هیلوم-نئون شناخته می شود. شکل سمت راست یک لیزر هلیوم-نئون و شکل سمت چپ سازوکار ساده ایجاد باریکه لیزر را در این نوع لیزر نشان می دهد. گاز کم فشاری شامل 15 درصد هلیوم و 85 درصد نئون در لوله شیشه ای قرار دارد. برای ایجاد وارونگی جمعیت از تخلیه الکتریکی با ولتاژ بسیار بالا درون محفظه گازی استفاده می شود. وقتی یک اتم با گسیل خود بخود، فوتونی موازی محور لوله گسیل می کند، فرآیند ایجاد باریکه لیزر آغاز می شود. این فوتون با گسیل القایی باعث می شود تا اتم دیگری دو فوتون موازی با محور لوله گسیل کند. این دو فوتون با گسیل القایی چهار فوتون ایجاد می کنند. از چهار فوتون هشت فوتون ایجاد می شود و به همین ترتیب نوعی بهمن فوتونی ایجاد می شود. برای اینکه فوتون های بیشتر و بیشتری با گسیل القایی به وجود آیند در دو انتهای لوله آینه هایی را قرار می دهند تا فوتون ها در داخل مخلوطی از گاز هلیوم و نئون به جلو و عقب حرکت کنند. ازآنجا که یکی از آینه ها بازتاب کننده کامل نیست، بخشی از فوتون ها از لوله خارج می شود و باریکه لیزر را ایجاد می کند.

جزئیات
نور لیزر چگونه ایجاد می شود؟

نور لیزر چگونه ایجاد می شود؟

20 مهر1399

نور لیزر چگونه ایجاد می شود؟ امروزه لیزر کاربردهای فراوانی در زندگی بشر دارد. از لیزرهای پزشکی و لیزرهای رفع موهای زائد گرفته تا لیزرهای برش، حکاکی و جوشکاری. اما آیا تابحال به این فکر کرده اید که نور لیزر چگونه ایجاد می شود؟ در این مقاله قصد داریم به طریقه ایجاد باریکه لیزر بپردازیم. خاطر نشان می کنیم سعی شده است مقاله ای نوشته شود که به زبان ساده این مساله را شفاف سازد. از این بابت از عزیزان متخصص در زمینه لیزر پوزش می طلبیم. لیزرها انواع گوناگونی دارند، اما اصول تولید پرتو لیزر در همه آنها شبیه به هم است. در ادامه می خواهیم به صورت شماتیک تولید پرتو لیزر را مرحله به مرحله نشان دهیم. ابتدا باید چند مفهوم را به شما معرفی کنیم. 1)گسیل خودبه خودی : هر اتم دارای چندین تراز انرژی می باشد و الکترون ها در این تراز ها قرار دارند. اگر الکترونی از تراز بالاتر به تراز پایین تر بیاید، فوتونی گسیل می کند (شکل سمت چپ) و بر عکس هر الکترون با جذب یک فوتون می تواند به تراز بالاتر برود (شکل سمت راست). به پدیده ای که در آن الکترون از تراز بالاتر به تراز پایین تر می آید و یک فوتون ساطع می کند، گسیل خود به خودی می گویند. 2) واونگی جمعیت : در یک اتم، الکترون ها تمایل دارند در تراز های پایین تر قرار بگیرند. اگر کاری کنیم که بیشتر الکترون به تراز بالاتر نقل مکان کنند، می گوییم وارونگی جمعیت رخ داده است. در شکل سمت چپ الکترون ها در حالت عادی و تراز پایین قرار دارند، ولی در شکل سمت راست  الکترون ها به تراز بالاتر رفته اند. 3) گسیل القایی : الکترونی را در نظر بگیرید که به تراز بالاتر رفته است. اگر در این وضعیت یک فوتون به اتم بتابانیم، به طوری که انرژی فوتون برابر اختلاف انرژی تراز بالا و پایین باشد، الکترون به تراز پایین می آید و یک فوتون هم انرژی و هم جهت با فوتون تابیده شده ساطع می شود. در واقع یک فوتون به اتم تاباندیم و دو فوتون خارج شدند.  به این پدیده گسیل القایی می گویند. حال که این سه مفهوم را فرا گرفتیم، توضیح می دهیم نور لیزر چگونه تولید می شود. گسیل القایی را به یاد بیاورید. در گسیل القایی یک فوتون وارد و دو فوتون هم انرژی و همگام خارج شدند. حال اگر بر سر راه این دو فوتون دو الکترون دیگر در تراز بالا وجود داشته باشند، هر کدام از فوتون ها باعث پایین آمدن الکترون ها و خروج دو فوتون دیگر می شوند. پس در نهایت چهار فوتون هم انرژی و همگام خواهیم داشت. اگر بر سر راه این چهار فوتون، چهار الکترون در تراز بالا وجود داشته باشد، در نهایت هشت فوتون هم انرژی و همگام خواهیم داشت. به همین ترتیب بعد از چند مرحله، تعداد زیادی فوتون خواهیم داشت که هم انرژی، همگام و در یک جهت هستند. این فوتون ها همان باریکه لیزر می باشند. طبیعی است، این باریکه لیزر زمانی ایجاد می شود که به اندازه کافی الکترون در تراز بالا وجو داشته باشد. یعنی زمانی می توانیم باریکه لیزر ایجاد کنیم که قبلا وارونگی جمعیت را ایجاد کرده باشیم. شکل زیر ایجاد پرتوهای لیزر را نشان می دهد.

جزئیات
لایه نشانی و کاربردهای آن

لایه نشانی و کاربردهای آن

16 مهر1399

لایه نشانی چیست؟ لایه نشانی به معنای قرار دادن یک لایه  ( بسیار) نازک از یک ماده خاص، بر روی یک زیر لایه و یا بستره می باشد. به عنوان مثال ما می خواهیم یک لایه بسیار نازک از طلا ایجاد کنیم. چه روشی برای انجام این کار وجود دارد؟  به زبان ساده،  برای ایجاد یک لایه نازک طلا به مقداری طلا، یک زیر لایه (بستره) ، اندکی دانش و مقداری تکنولوژی نیاز داریم. آنچه بایستی انجام دهیم این است که کاری کنیم اتم های طلا از قطعه طلا کنده شوند و روی بستره قرار بگیرند. در این صورت پس از مدت زمانی می توانیم یک لایه نازک از طلا ایجاد کنیم. به این لایه نازک Thin Film هم می گوییم. شکل زیر این مساله را نشان می دهد. روش های لایه نشانی چیست؟ برای انجام لایه نشانی و ایجاد یک لایه نازک، روش های مختلف فیزیکی و شیمیایی وجود دارد. یکی از این روش ها که یک روش فیزیکی می باشد، روش پی وی دی PVD نامیده می شود. در این روش از پلاسمای گاز آرگون استفاده می کنند تا با اتم های ماده هدف، مثلا قطعه طلا، برخورد کند و باعث کنده شدن آنها و در نهایت باعث چسبیدن آنها به زیر لایه و ایجاد لایه نازک گردد. روش های شیمیایی نیز برای ایجاد لایه نازک وجود دارد. ما در مورد روش های مختلف لایه نشانی در مقاله ی دیگر بحث خواهیم کرد. چرا باید لایه نشانی کنیم؟ لایه نشانی کاربردهای فراوانی دارد. تعدد این کاربردها ما را به انجام و ارتقای روش های لایه نشانی ترغیب می کند.  در ادامه به چند مورد از کاربردهای لایه نشانی می پردازیم تا شما هم به این مساله واقف شوید که چقدر کاربردهای لایه نشانی گسترده است. برخی از کاربردهای لایه نشانی: حفاظت از خوردگی : یکی از کاربردهای لایه نشانی، حفاظت از قطعات در محیط های فعال شیمیایی است. برای حفاظت از برخی قطعات در برابر خوردگی، یک لایه نازک از یک ماده خاص بر روی قطعه قرار می دهند و این لایه نازک همانند حفاظی از آن محافظت می کند. به عنوان مثال  بر روی ایمپلنت‌های فلزی که در درون بدن انسان کار گذاشته می‌شوند، لایه‌ای نازک از کربن نشانده می‌شود تا بدن در برابر جسم خارجی از خود واکنش نشان ندهد. لایه های سخت : با لایه نشانی لایه های سخت بر روی برخی ابزارآلات، می توان مقاومت، طول عمر و سختی ابزارآلات را زیاد کرد. برای مثال، در ساخت بلبرینگ ها و سر مته ها، با استفاده از فن لایه نشانی می توان لایه ای سخت بر روی ابزار مورد نظر قرار داد و با این کا طول عمر و دیگر پارامتر های آن را افزایش داد. دکوراسیون و پوشش های تزئینی : از لایه نشانی در دکوراسیون نیز استفاده می شود. به عنوان مثال می توان لایه های نازکی بر روی دستگیره درب ها قرار داد تا با این کار هم بر مقاومت آنها افزود و هم بر زیبایی شان اضافه کرد. بسته بندی : از لایه نشانی در صنایع بسته‌بندی غذایی نیز استفاده می‌شود. لایه‌ای نازک از فلز بر روی فیلم‌هایی از پلیمر و یا کاغذهای بسته‌بندی مواد غذایی نشانده می‌شود تا از عبور بخار آب و اکسیژن از آنها جلوگیری نماید. لایه نشانی کاربردهای دیگری هم دارد.  ساخت رساناهای الکتریکی شفاف، ساخت عایق های الکتریکی، ساخت لایه های اپتیکی، ساخت تنظیم کننده های گرما، ساخت سطوح بازتابنده و ... تنها برخی از کاربردهای این تکنولوژی می باشد.

جزئیات
چه عینکی برای لیزر الکساندرایت مناسب است؟

چه عینکی برای لیزر الکساندرایت مناسب است؟

15 مهر1399

امروزه مردم برای رفع موهای زائد بدن خود از لیزر استفاده می کنند. کلینیک های زیادی وجود دارد که این خدمات را به مشتریان و بیماران می دهند. استفاده از لیزر برای رفع موهای زائد، بیماران را به طور دائمی از شر موهای زائد خلاص می کند. اما برای رفع موهای زائد از چه لیزرهایی استفاده می شود؟ آیا بیماران و پزشکان که در محیط انتشار نور این لیزرها قرار دارند باید از عینک ایمنی لیزر استفاده کنند؟ کدام عینک ایمنی لیزر برای این کار مناسب تر است؟ در این مقاله قصد داریم به این پرسش ها پاسخ دهیم. یکی از لیزرهایی که برای رفع موهای زائد بدن مورد استفاده قرار می گیرد، لیزر الکساندرایت نام دارد که در این مقاله به طور خاص می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم. لیزر الکساندرایت یکی از پرطرفدارترین دستگاه های لیزری رفع موهای زائد بدن در جهان می باشد. بیمارانی که از این دستگاه استفاده می کنند به طور دائمی از شر موهای زائد بدن خویش رها می شوند. لیزر الکساندرایت با طول موج 755 نانومتر (مادون قرمز) کار می کند. نور لیزر با طول موج 755 نانومتر به خوبی توسط ملانین های فولیکول و ساقه مو جذب می شود. فولیکول با جذب انرژی این نور لیزر، به طور کامل از بین می رود و رویش مجدد مو در آن ناحیه به کلی از بین می رود. اما نکته ای که بارها در مورد آن صحبت کردیم این است که نور مستقیم و بازتابی لیزر می تواند به چشم برسد و سبب بروز آسیب های جبران ناپذیری به چشم شود. به همین دلیل پزشکانی که با لیزر الکساندرایت کار می کنند و همچنین بیمارانی که تحت درمان با این لیزر ها قرار دارند بایستی از عینک ایمنی لیزر استفاده کنند. با توجه به اینکه لیزر الکساندرایت دارای طول موج 755 نانومتر است، عینک ایمنی لیزری که مورد استفاده قرار می گیرد باید طول موج 755 نانومتر را در بر بگیرد و در این ناحیه دارای چگالی اپتیکی (OD) مناسبی (مثلا 5 و یا بالاتر) باشد. در شکل، عینکی را مشاهده می کنید که در ناحیه طول موجی 600  نانومتر تا 1100 نانومتر دارای چگالی اپتیکی5 است.   پس این عینک برای لیزر الکساندرایت کارایی لازم را دارد. بیماران نیز باید از عینک های مخصوص بیمار استفاده کنند. معمولا عینک های مخصوص بیماران محدوده طول موجی وسیع تری را شامل می شود و تقریبا اجازه عبور نوری را نمی دهد. در شکل زیر نمونه ای از این عینک ها را مشاهده می کنید که در محدوده طول موجی 200 نانومتر تا 2000  نانومتر فعال است و همانطور که مشاهده می شود، جلوی پرتوهایی با طول موج 755 نانومتر را هم می گیرد.

جزئیات
چگونه یک عینک ایمنی لیزر مناسب انتخاب کنیم؟

چگونه یک عینک ایمنی لیزر مناسب انتخاب کنیم؟

12 مهر1399

یکی از دغدغه های افرادی که با لیزر سروکار دارند، این است که چگونه یک عینک ایمنی لیزر مناسب انتخاب کنند. چه پارامترهایی برای انتخاب عینک مناسب دخیل هستند؟ در این مقاله قصد داریم، مواردی را ذکر کنیم که به شما کمک می کند عینک ایمنی مناسبی را انتخاب کنید. اولین قدم برای انتخاب یک عینک مناسب، آگاهی از طول موج دستگاه لیزر است. اگر شما صنعتکاری هستید که یک دستگاه لیزر برش گازی کربن دی اکسید دارید، باید بدانید طول موج دستگاه لیزر شما، 10600 نانومتر است. پیدا کردن طول موج دستگاه لیزر کار دشواری نیست. کافی است به کاتالوگ دستگاه لیزر خود مراجعه نمایید. بر روی شیشه و یا بدنه هر عینک ایمنی لیزر، یک بازه طول موجی و یا یک طول موج مشخص درج شده است. به عنوان مثال بر روی عینک شکل زیر یک محدوده طول موجی 600 تا 1100 نانومتر درج  شده است. سوال این است که آیا این عینک برای یک لیزر گازی کربن دی اکسید مناسب است؟ (طول موج دستگاه لیزر کربن دی اکسید 10600 نانومتر است) همانطور که شما هم تشخیص دادید، طول موج 10600 نانومتر در بازه طول موجی مندرج روی عینک، یعنی 600 نانومتر تا 1100 نانومتر وجود ندارد. پس این عینک برای لیزر گازی کربن دی اکسید اصلا مناسب نیست. اما اگر شما دستگاه لیزر الکس یا الکساندرایت الکس دارید این عینک برای دستگاه شما مناسب است. زیرا طول موج دستگاه لیزر الکس 808  و یا 810 نانومتر است، که این اعداد در بازه طول موجی 600 تا 1100 نانومتر یافت می شوند. دومین پارامتر مهم برای انتخاب عینک ایمنی لیزر مناسب، چگالی اپتیکی و یا همان OD است. هر چقدر عینکی چگالی اپتیکی بالاتری داشته باشد، حافظت بهتری از چشم هایمان به عمل می آورد. معمولا چگالی اپتیکی های 5 و 6 برای بیشتر دستگاه های لیزر مناسب هستند. اما تعیین دقیق چگالی اپتیکی ، نیاز به یک سری محاسبات ساده دارد که در این خصوص در یک مقاله دیگر بحث می کنیم. همچنین کارشناسان شرکت هایی که عینک های ایمنی لیزر را به فروش می رسانند، می توانند به شما برای تعیین چگالی اپتیکی مناسب مشاوره دهند. پارامتر سوم برای انتخاب عینک مناسب، فریم عینک می باشد. اگر شما به طور مداوم در طول روز از عینک استفاده می کنید، پیشنهاد ما این است که از فریم های سبک و راحت استفاده کنید تا باعث خستگی شما نشود. در آخر چند نکته را اضافه می کنیم: •    همیشه در کارگاه و یا محلی که دستگاه لیزر وجود دارد، یک عینک یدک داشته باشید تا در مواقعی که عینک آسیب دید به چشم شما صدمه ای وارد نشود و بتوانید از عینک جایگزین استفاده کنید. •    اگر در محل کار شما چند دستگاه لیزر وجود دارد، حتما لیبل های رنگی بر روی بدنه عینک بچسبانید تا به اشتباه از عینک نامناسب استفاده نکنید. •    طریقه نگهد اری از عینک را بیاموزید و در نگهداری از عینک کوشا باشید. در مطلب ویدیویی دیگری روش صحیح نگهداری از عینک را به شما می آموزیم. •    چشمان شما بسیار با ارزش و گران بها هستند. هیچ گاه با خرید یک عینک ایمنی بی کیفیت و ارزان، سلامت چشمانتان را به خطر نیندازید.

جزئیات
چگالی اپتیکی چیست؟

چگالی اپتیکی چیست؟

8 مهر1399

مفهوم چگالی اپتیکی (OD) در این نوشتار قصد داریم مفهوم چگالی اپتیکی  (Optical Density)را معرفی کنیم. تصور کنید نوری که از خروجی یک لیزر خارج می شود، در مسیرش به یک عینک برخورد می کند. در این برخورد چه پدیده هایی رخ می دهد؟ •    مقداری از نور پس از برخورد با عینک، از سطح آن بازتابیده می شود. •    مقداری از این نور هنگام برخورد با عینک، جذب عینک می شود و سبب می شود دمای عینک بالاتر برود. •    مقداری از نور هم، پس از  برخورد با عینک، از آن عبور می کند. شکل زیر این مطلب را به خوبی نشان می دهد: چگالی اپتیکی که آن را با OD نشان می دهیم، یک عدد است و آن را به شیشه های یک عینک منصوب می کنیم. هر چقدر چگالی اپتیکی شیشه های یک عینک عدد بزرگتری باشد، شیشه ها نور کمتری را از خود عبور می دهند و در نتیجه شدت نوری که به چشم وارد می شود کمتر می شود. اگر چگالی اپتیکی شیشه عینک، عدد 1 باشد، آن عینک یک دهم نور فرودی را از خود عبور می دهد. اگر چگالی اپتیکی شیشه عینک عدد 2 باشد، آن عینک فقط یک صدم نور فرودی را از خود عبور می دهد. به همین ترتیب عینکی با چگالی اپتیکی 3، یک هزارم نور فرودی را از خود عبور می دهد و الی آخر. جدول زیر میزان نور عبوری از شیشه عینک را برای چگالی های اپتیکی متفاوت نشان می دهد : نسبت نور عبوری به نور فرودی چگالی اپتیکی (OD) 0.1 1 0.01 2 0.001 3 0.0001 4 0.00001 5 0.000001 6 0.0000001 7 محاسبه چگالی اپتیکی: اگر شدت نور فرودی به عینک و  شدت نور عبوری از آن مشخص باشد، به راحتی می توانیم چگالی اپتیکی را محاسبه نماییم. چگالی اپتیکی عبارتند از لگاریتم (در مبنای 10)  نسبت شدت نور فرودی به شدت نور عبوری: در این رابطه I0  شدت نور فرودی و I  شدت نور عبوری است. مثال : شیشه های یک عینک، یک ده هزارم نور فرودی را از خود عبور می دهند. چگالی اپتیکی شیشه های این عینک را بیابید؟ در این مقاله  فقط مفهوم چگالی اپتیکی را معرفی کردیم. اگر می خواهید برای لیزر محل کارتان، عینک با چگالی اپتیکی مناسب انتخاب کنید، حتما مقالات آینده ما را دنبال کنید.

جزئیات
چرا به عینک ایمنی لیزر نیاز داریم؟

چرا به عینک ایمنی لیزر نیاز داریم؟

6 مهر1399

معرفی لیزر لیزر ابزاری است که نور تقویت شده، موازی، باریک و همگرایی را تولید می کند.  تفاوت نور لیزر و نور معمولی (مانند نور لامپ) در این است که پرتوهای نور لیزر با یکدیگر موازی و همدوس هستند و همگی در یک جهت حرکت می کنند، اما پرتوهای نور یک لامپ معمولی در همه جهات واگرا می شوند. شکل زیر به خوبی این مساله را نشان می دهد. به خاطر همین ویژگی های منحصر به فرد نور لیزر، دانشمندان به مرور زمان توانسته اند کاربردهای متنوعی را برای آن پیدا کنند. امروزه استفاده از لیزر در پزشکی، صنعت، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی بسیار رایج شده است. کلینیک های زیبایی برای رفع موهای زائد، جوان سازی و تنگ کردن واژن و ... از لیزر استفاده می کنند. بیمارستان ها برای انجام بسیاری از عمل های جراحی با ریسک پایین و دقت بالا از لیزر بهره مند می شوند. در صنعت برای برش و حکاکی فلزات و غیر فلزات لیزر نقش اساسی ایفا می کند. بنابراین می توانیم ردپای لیزر را در بخش های مختلف زندگی به خوبی مشاهده کنیم. آیا با اصول ایمنی کار با لیزر آشنا هستیم؟ نگاه کردن مستقیم به نور لیزر آسیب های جبران ناپذیری را به قسمت های مختلف چشم وارد می کند. در یک مقاله دیگر در خصوص اینکه لیزر به هر قسمت از چشم چه آسیبی وارد می کند مفصل تر بحث می کنیم. حتی لیزر های بسیار کم توان مانند لیزرهای اسباب بازی هم می توانند آسیب زننده باشند. بیمارستان جان هاپکینز  اعلام کرد : بسیاری از مراجعه کنندگان، کودکانی هستند که با نگاه کردن به پرتو های لیزر های اسباب بازی دچار آسیب در ناحیه چشم شده اند. از آن پس قرار شد بر روی لیزر های اسباب بازی هم علائم هشدار دهنده قرار گیرد. لیزر هایی که در پزشکی ، صنعت و دانشگاه ها مورد استفاده قرار میگرند به مراتب پر انرژی تر و خطرناک تر هستند. نه تنها نباید به خروجی این لیزر ها به طور مستقیم خیره شد، بلکه باید بدانیم پرتوهای بازتابی این لیزر ها هم آسیب های جبران ناپذیری بر چشم وارد می کنند.  پرتوهای برخی از لیزرها گاهی آنقدر مخرب هستند که می توانند باعث کور شدن چشم هایمان شوند، حتی اگر چشم هایمان برای مدت زمان بسیار کوتاهی (مثلا یک هزارم ثانیه) در معرض پرتو لیزر قرار گیرند. بنابراین، این آسیب ها برای هر عقل سلیم دلایل قانع کننده ای اقامه می کند تا افراد به هیچ وجه به پرتوهای نور لیزر به طور مستقیم نگاه نکنند. یکی از روش های موثر حفاظت  چشم در برابر نور لیزر، استفاده از عینک های ایمنی لیزر می باشد. برای کسانی که در معرض پرتوهای نور لیزر قرار می گیرند، استفاده از عینک ایمنی لیزر مناسب الزامی است. افرادی که باید از عینک های ایمنی لیزر استفاده کنند عبارتند از : پزشکانی که در حین انجام عمل جراحی از لیزر استفاده می کنند. پزشکانی که برای انجام عمل های زیبایی و رفع مو های زائد از لیزر استفاده می کنند. بیمارانی که مورد انجام عمل جراحی و عمل زیبایی با لیزر قرار می گیرند. کاربرانی که در صنعت از لیزرهای برش، جوشکاری و حکاکی استفاده می کنند. اساتید و دانشجویانی که در آزمایشگاه تحقیقاتی خود از لیزر استفاده می کنند. هر چند کاربران دستگاه های لیزر شکایت می کنند که استفاده از عینک ایمنی لیزر، دیدشان ضعیف تر می کند و باعث می شود  فضا را تاریک ببینند، ولی باید گفت اثرات مخرب لیزر بر چشم چنان عمیق و غیر قابل بازگشت است که می توان از این بهانه ها صرفنظر کرد. اگر شما هم جز کسانی هستید که در معرض پرتوهای مستقیم و غیر مستقیم نور لیزر قرار دارید، بهتر است زمان را از دست ندهید و با تهیه یک عینک ایمنی مناسب ، از چشم هایتان، این نعمت خدادادی،  مراقبت کنید.

جزئیات